
FOTO: Ronstik/Shutterstock.com
En del EU-migranter tigger för att få pengar. Nu kan de sälja tidningar istället. Gatutidningen Dik Manusch har nämligen börjat säljas i Skåne.
Dik Manusch är en ny gatutidning i Skåne. Dik Manusch är romani och betyder se människan. Tidningen ges ut var tredje månad. Den kostar 50 kronor. Pengarna går direkt till försäljaren.
Olika organisationer står bakom tidningen. Bland annat:
- Hjälp tiggare i Lund
- Crossroads Lund
- Kort om samhället
Intresset bland EU-migranter i Lund är stort. Mellan 20 och 30 personer har redan sagt att de vill börja sälja Dik Manusch.
– Detta är ett alternativ till att tigga, att vara försäljare ger en annan identitet, säger Joakim Månsson Bengtsson. Han är ordförande för organisationen Hjälp tiggare i Lund.
Tidningen börjar säljas i Lund och Höör först. Försäljningen i Höör började redan för ett par dagar sedan. Tidningen har redan sålt slut.
En del EU-migranter tigger
för att få pengar.
Nu kan de sälja tidningar istället.
Dik Manusch är en ny gatutidning.
Den säljs i Skåne.
Dik Manusch är en ny gatutidning
i Skåne.
Dik Manusch är romani.
Det betyder se människan.
Tidningen kostar 50 kronor.
Pengarna går direkt till försäljaren.
Många EU-migranter
vill sälja tidningen.
De började sälja den i Höör
för ett par dagar sedan.
Den har redan tagit slut.