Reporterskola

Sydsvenskan: Disventure camp fortsätter kampen på en ö

Mayar ger serien "Disventure camp" fem av fem stjärnor. Foto: Pixabay.

Mayar på Lindängeskolan har sett en tv-serie som han gillar jättemycket. Disventure Camp heter den och det är en tävlingsserie.

Disventure camp är ett tecknat reality-tv-program gjord av Jared Madrigal och Robert Castellanos. Serien är gjord av fans utifrån serien Total drama. Disventure camp släpptes den 15 Juni 2023. Den finns bara på två språk, engelska och spanska. Åldersgränsen är inte avslöjad men i serien så svär folk.

Serien handlar om några utmanare som tävlar om att vinna väldigt mycket pengar, det finns två lag och det finns olika utmaningar som de två lagen ska försöka klara av. När det är få personer kvar i lagen går de samman och gör utmaningarna individuellt. Allting utspelas på en ö, båda lag får var sin stuga.

Jag tycker att serien är jättebra, det är spännande att se vem som ska vinna. Jag tycker också att det blir lite roligare för att vi kan få se vem som blir en skurk.

Jag rekommenderar serien och ger den 5/5 i betyg.

Vill du läsa en recension av Total drama? Klicka här!