Reporterskola

Sydsvenskan: Rasmus gjorde film om att förlora ett syskon

“Jag tycker om att berätta historier” , säger Rasmus Sandager. Foto: Privat

När Rasmus Sandager var barn förlorade han sin bror. Nu är han vuxen och har gjort en film som är inspirerad av hans egna erfarenheter.

Varje höst är det en filmfestival i Malmö som heter Nordisk Panorama. En av filmerna som visades den här gången heter When the snow has melted (När snön har smält) och är gjord av Rasmus Sandager. Han är dansk och gjorde filmen när han gick på en skola i Norge. Minibladets reportrar på Lindängeskolan såg filmen och ställde frågor till Rasmus.

Varför gjorde du filmen?
– Den handlar om en pojke som har förlorat sin syster i en olycka och så kommer han tillbaka till skolan och alla beter sig väldigt konstigt. Det är något jag själv upplevde som barn när jag förlorade min lillebror. Jag tänkte att jag skulle sätta fokus på det, att i Skandinavien är vi dåliga på att prata om död och sorg. Jag tycker att det är ett viktigt tema.

Hur långt tid tog det att göra filmen?
– Det tog ett år. De första fyra månaderna skrev vi manus, sedan filmade vi i en vecka och resten av tiden klippte vi. Så det tar ett år för att göra en femton minuters film!

Varför valde du att bli regissör?
– För att jag tycker om att göra film, jag tycker om att berätta historier. Jag kände att jag ville prova på det, och så plötsligt blev man regissör. Det var inte så planerat.

Hur gammal är du?
– Jag blev 31 nyligen.

Grattis!
– Tusen tack!

Text: Redaktionen på Lindängeskolan och Astrid Adelgren.